Jump to Navigation

2009 Kansas History Day Results

These images were taken at the Awards Ceremony on Kansas History Day, April 25, 2009 at Washburn University, Topeka.

Junior Historical Paper

Gold MedalSierra Lekie, 1st place, Jr. historical paper

Sierra Lekie, Westridge Middle, Shawnee Mission

"Tina Stobos: Holocaust Heroine"

Teachers - Vonda Morris and Benita Holder

Received - $100 travel stipend from the Kansas Council of Social Studies.

 

Silver Medal

Kirk Bado, 2nd Place, Jr. historical paperKirk Bado, Hocker Grove Middle, Shawnee

"The Third Colonel"

Teacher - Pam Chandler

 

 

 

Junior Individual Exhibit

Gold Medal

Teachers Lanny Moyer and Scott Shipman receiving award for Cooper Self - 1st placeCooper Self (not pictured), Topeka Collegiate, Topeka

"Harry Colmery Writes the First G.I. Bill: The Making of the American Middle Class" 

Teachers - Lanny Moyer and Scott Shipman (accepting award) and Lanny Moyer

Received - $100 travel stipend from the Kansas State Historical Society, Inc.

 

 

Silver Medal

Kristen Ralphs and teacher - Benita Holder, 2nd place, Jr. individual exhibitKristin Ralphs, Westridge Middle, Shawnee Mission

"Nikola Tesla: Wizard of Electricity"

Teachers - Vonda Morris and Benita Holder

 

 

 

Junior Group Exhibit

Gold Medal

Teacher Barbara Bolden accepting for Johnson, McCormick, and Wingert, 1st place, Jr. group exhibitMinh-Chau Johnson, Matthew McCormick, and Emma Wingert (not pictured), Wilbur Middle School, Wichita

“Frederick Banting”

Teacher - Barbara Brotton (accepting award)

Received - $300 travel stipend from the Kansas Association of Historians and Kansas State Historical Society, Inc.

 

Silver Medal

Gentine and Pierson and teacher Bertels, 2nd place, Jr. group exhibitMikayla Gentine and Amanda Pierson, Washburn Rural Middle School, Topeka

“Traitor or Patriot: The Heroism of Rebbeca Wright”

Teacher - Alice Bertels

 

 

 

Junior Individual Performance

Gold Medal

Ella Brown and teachers Moyer and Shipman, 1st place, Jr. individual performanceElla Brown Richards, Topeka Collegiate, Topeka

“Chanel's Suit: A Reflection of Ambition and Achievement”

Teachers - John Macdonald and Scott Shipman and Lanny Moyer

Received - $100 travel stipend from the Kansas Heritage Center

 

Silver Medal

Mary Fishburn and teacher Terrill, 2nd place, Jr.individual performanceMary Fishburn, Partridge Grade School, Partridge

“Katharine Wright; The Forgotten Wright”

Teacher - Chris Terrill

 

 

 

Junior Group Performance

Gold Medal  Nelson, Ramberg, and Marple with teacher Bertels, 1st place, Jr. group performance

Sydney Nelson, Moriyah Ramberg, and Kayla Marple, Washburn Rural Middle School, Topeka

“Clarina Nichols: What is Life Without Rights?”

Teacher - Alice Bertels

Received - $300 travel stipend from the Kansas Council of Social Studies

 

Silver Medal

Hanna and Wedeking, 2nd place, Jr. group performanceKarly Hanna and Cara Wedeking,  Jardine Middle School, Topeka

“And Then There Was Huck...The Literary Legacy of Mark Twain”

Teacher - Judy Pierson

 

 

 

Junior Individual Documentary

Gold Medal

Elsa Latare with teacher, Christine Connor, 1st place, Jr. individual documentaryElsa Latare, Central Junior High School, Lawrence

“Lewis Hine, Photographer” 

Teacher - Christine Conner

Received - $100 travel stipend from the Fort Larned Old Guard

 

 

 

Emily Davis with teacher, Kate Sims, 2nd place, Jr. individual documentarySilver Medal

Emily Davis, Robinson Middle School, Wichita

“Carl Jung”

Teacher - Kate Sims

 

 

Junior Group Documentary

Gold Medal

Horton and Miller with teacher Johnson, 1st place, Jr. group documentaryRobert Horton and Trenton Miller, Seaman Middle School, Topeka

“Billy Mills: Every Passion Has Its Destiny"

Teacher - Kyle Johnson

Received - $300 travel stipend from the Polly Ogden Daughters of the American Revolution and Kansas State Historical Society, Inc.

 

Silver Medal

Gore, Strecker, and Morgan with teacher Connor, 2nd place. Jr. group documentaryElla Gore, Lidia Strecker, and Gaia Morgan,  Central Junior High School, Lawrence

“Billie Jean King”

Teacher - Christine Conner

 

 

 

Junior Website

Gold Medal

Prockish (not pictured), Willette, and Chuwonganant, 1st place, Jr. group websiteEric Prockish (not pictured), Christopher Willette, and Chayanon Chuwonganant,  Woodrow Wilson Elementary, Manhattan

“Sitting Bull: Lakota Chief"

Teacher - Terry Healy

Received - $100 travel stipend from the R. A. Long Historical Society.

 

Marilyn Morton and teacher Chris Terrill, 2nd place, Jr. websiteSilver Medal

Marilyn Morton, Haven Middle School, Haven

“Wilma Rudolph”

Teacher - Chris Terrill

 

 

Senior Historical Paper

Gold Medal

Kate Ruoff, 1st Place, Sr. historical paper

Kate Ruoff, Seaman High, Topeka

“Elizabeth Van Lew: The Legacy of a Spy”

Teacher - Susan Sittenauer

Received - $100 travel stipend from the Kansas Corral of Westerners.

 

 

Silver Medal

Evan Arnold, 2nd place, Sr. historical paper

Evan Arnold, Seaman High, Topeka

“Margaret Sanger: Pioneer of the Future”

Teacher - Susan Sittenauer

 

 

 

Senior Individual Exhibit

Gold Medal

Clint Kimsey with teacher Susan Sittenauer, 1st place, Sr. individual exhibitClint Kimsey, Seaman High, Topeka

“John Paul Jones: Key to Victory”

Teacher - Susan Sittenauer

Received - $100 travel stipend from the Kansas City Area Archivists

 

 

Silver Medal

Teacher, Janet Berry, accepting award for Megan Walden, 2nd place, Sr. individual exhibitMegan Walden, Bishop Carroll Catholic High, Wichita

“Audie Murphy: Definition of Courage"

Teacher - Janet Berry (accepting award)

 

 

 

Senior Group Exhibit

Gold Medal 

Teacher Candi Campbell with Anna Stone and Lindsay Frank, 1st place, Sr. group exhibit

Anna Stone and Lindsay Frank, Ottawa Senior High, Ottawa

“Gavrilo Princip: Forgotten Man, Unforgettable Legacy”

Teacher - Candie Campbell

Received - $300 travel stipend from the Kansas Council of Social Studies

 

 

Silver Medal

Arnold, Arnold, and Hill, 2nd place, Sr. group exhibitKaitlyn Arnold, Alex Arnold, and Beth Hill, Fort Scott Christian Heights, Fort Scott

“Barney Ford:The Black Baron of Colorado”

Teacher - Maria Bahr

 

 

 

Senior Individual Performance

Gold MedalKristen Gish, 1st place, Sr. individual performance

Kristen Gish, Lawrence High, Lawrence

“Golda Meir and the Yom Kippur War”

Teacher - Mike Ortmann

Received - $100 travel stipend from the Fort Larned Old Guard.

 

 

Silver Medal

Brooke Fox, 2nd place, Sr. individual performanceBrooke Fox, Lawrence West Junior High, Lawrence

“Ayn Rand: Founding Objectivism”

Teacher - Joan Parr

 

 

 

 

Senior Group Performance

Gold Medal

Teacher Maria Bahr accepting 1st place, Sr. group performance awardKai Mims, Reanda Mims, Grant Stucky, and Keenan Gregory, Fort Scott Senior High, Fort Scott

“A Recipe for Legacy: 35 MM and a Wide Angle Lens”

Teacher - Megan Felt (accepting awards.)

Received - $300 travel stipend from the Kansas Council for History Education

 

Silver Medal

Schafer, Wallace, Cox, and Page, 2nd place, Sr. group performanceTheresa Schafer, Elizabeth Wallace, David Cox, and Marcus Page, Fort Scott Christian Heights, Fort Scott

“Cyclone in Calico: The Nation in Her Wake” ,

Teacher - Maria Bahr

 

 

 

Senior Individual Documentary

Gold Medal

Liza Farr, 1st place, Sr. individual documentaryLiza Farr, Lawrence Free State High, Lawrence

“Rise Up and Walk: Wangari Maathai and the Green Belt Movement”

Teacher - Jason Springer

Received - $100 travel stipend from the Lawrence – Kaw Valley Corral of Westerners

 

 

Sjobor Hammer, 2nd place, Sr. individual documentary

Silver Medal

Sjobor Hammer, Topeka High, Topeka

“‘With Dignity and Purpose’: Ron Walters and the Sit-In at Dockum Drug Store” 

Teacher - Harry M. Peterson, Jr.

 

 

Senior Group Documentary

Gold Medal

Roederer and Rhodes, 1st place, Sr. group documentaryCarolyn Roederer and Trent Rhodes,  Haven High, Haven

“Ahead of His Time: J. M. Keynes and His Economic Legacy”

Teacher - Vicki Galloway

Received - $300 travel stipend from the Kansas Council of Social Studies

 

 

Silver Medal

Symonds and Henderson with teacher, Sittenauer, 2nd place, Sr. group documentaryKalen Symonds and Rachael Henderson, Seaman High, Topeka

“Shirley Temple Black: Creating a Dream Out of Reality”

Teacher - Susan Sittenauer

 

 

Senior Website

Gold Medal

Hansen, Davolt, and Hansen, 1st place, Sr. websiteAustin Hansen, Nathan Davolt, and Jacob Hansen, Fort Scott Christian Heights, Fort Scott

“Henryk Slawik: The Man That Saved Thousands” 

Teacher - Maria Bahr

Received - $100 travel stipend from the Smoky Hill Museum.

 

 

Silver Medal 

Accepting award for Brandon Martin, teacher Janet Berry, 2nd place, Sr. websiteBrandon Martin, Bishop Carroll Catholic High, Wichita

 “Caesar Rodney: The Other Midnight Ride”

Teacher - Janet Berry (accepting award).

 

 

 

2009 Kansas History Day Teacher of the Year

Chris Terrill, 2009 Kansas History Day Teacher of the Year

Chris Terrill was named Kansas History Day Teacher of the Year. Terrill is a gifted facilitator in Reno County Cooperative and has encouraged students to expand participate in History Day since she began teaching in the Wichita Public School system in 1985. She was nominated for the National History Day Richard Farrell Teachers of Merit Award.